17th Youth Parliament Pakistan elect their Standing Committees’ Office Bearers


The Youth Parliament elected 19 standing committees and their 76 office bearers. MYPs had earlier provided their preferences for the committees and during the first sitting of the session, each Committee elected their four office-bearers including Chairperson, Deputy Chairperson, Secretary and Joint Secretary through online voting.

17th Youth Parliament Pakistan
Youth Standing Committees Office Bearers
 
Youth Standing CommitteeNameOffice Held
National Security-I (Internal Security, CVE & Interior)Mubeen Ashraf (NA-90 Sargodha-III)Chairperson
Wajeeha Javed (NA-91 Sargodha-IV)Deputy Chairperson
Uzma Umar (NA-14 Mansehra-cum Torghar)Secretary
Zaryab Zia (NA-3 Swat-II)Joint Secretary
   
National Security-II (External Security & Defence)Ifrah Abid (NA-133 Lahore-XI)Chairperson
Ibraz Ajmal Butt (NA-135 Lahore-XIII)Deputy Chairperson
Emaan Farqaleet Khan (NA-191 Dera Ghazi Khan-III)Secretary
Arshad Ali Khan Mayu (NA-138 Kasur-II)Joint Secretary
   
National Security-III (Broader Security like food security, cyber security, social security)Tuba Athar (NA-255 Karachi Central-III)Chairperson
Usman Ali (Overseas Pakistanis)Deputy Chairperson
Najeebullah Khan (NA-262 Pishin)Secretary
Aqeel Ahmed (NA-270 Panjgur-cum-washuk-cum-awaran)Joint Secretary
   
Foreign Relations-I (South Asia)Nida Rehman Khattak (NA-34 Karak)Chairperson
Muhammad Saqlain (NA-39 Dera Ismail khan-II)Deputy Chairperson
Muhammad Junaid Ahmed (Azad Jammu & Kashmir)Secretary
Mujtaba Shareef (NA-30 Peshawar-IV)Joint Secretary
   
Foreign Relations-II (Europe & Americas)Rida Ahmad (Overseas Pakistanis)Chairperson
Bakhtawar Javed (NA-60 Rawalpindi-IV)Deputy Chairperson
Hafiza Quddusia Rashid (NA-106 Faisalabad-VI)Secretary
Kamran Shahzad (NA-86 MandiBahauddin-II)Joint Secretary
   
Foreign Relations-III (Middle East & North Africa)Muhammad Hassan (Overseas Pakistanis)Chairperson
Azmat Yaseen (NA-184 Muzaffargarh-IV)Deputy Chairperson
Salman Khan (NA-145 Pakpattan-I)Secretary
Mishal (NA-122 Sheikhupura-IV)Joint Secretary
   
Foreign Relations-IV (China, Russia, Turkey & Central Asia)Mohammad Usama (NA-200 Larkana-I)Chairperson
Muhammad Safwan Khan (NA-239 Korangi Karachi-I)Deputy Chairperson
Wadood Alam Mazari (NA-195 Rajanpur-III)Secretary
Zubair Ali (NA-237 Malir-II)Joint Secretary
   
Finance, Revenue & Economic AffairsSuleman Ghani Khan (NA-55 Attock-I)Chairperson
Hussnain (NA-155 Multan-II)Deputy Chairperson
Shafiq Ahmed Afridi (NA-43 Tribal Area-IV)Secretary
Shahzil Talha Khatti (NA-230 Badin-II)Joint Secretary
   
Electoral SystemMaroof Rafique (NA-179 Rahim Yar Khan-V)Chairperson
Tanveer Ahmed (NA-241 Korangi Karachi-III)Deputy Chairperson
Muhammad Omer Iqbal (NA-167 Bahawalnagar-II)Secretary
Arslan Mehboob (NA-144 Okara-IV)Joint Secretary
   
Political SystemMuhammad Awais (NA-105 Faisalabad-V)Chairperson
Sarmad Shahbaz (NA-65 Chakwal-II)Deputy Chairperson
Humayun Babar (NA-120 Sheikhupura-II)Secretary
Muhammad Irfan Aslam (NA-102 Faisalabad-II)Joint Secretary
   
Climate ChangeSyeda Rida Fatima (YNA-126 Lahore-IV)Chairperson
Muhammad Safwan (NA-15 Abbottabad-I)Deputy Chairperson
Abuzar Shoaib Siddiqui (NA-238 Malir-III)Secretary
Zeeshan Hussain (NA-175 Rahim Yar Khan-I)Joint Secretary
   
Secondary & Higher Secondary EducationMuhammad Usman Janjua (NA-87 Hafizabad-I)Chairperson
Eman Javed (NA-78 Narowal-II)Deputy Chairperson
Tooba Tahir (NA-74 Sialkot-III)Secretary
Shah Hussain (NA-49 Tribal Area-X)Joint Secretary
   
Higher EducationAbdul Rafay (NA-177 Rahim Yar Khan-III)Chairperson
Amna Nasir (NA-244 Karachi East-III)Deputy Chairperson
Erum Shaikh (NA-207 Sukkur-II)Secretary
Khizer Abbas (NA-194 Rajanpur-II)Joint Secretary
   
Youth AffairsSikander Bizenjo (NA-269 Khuzdar)Chairperson
Ahmad Saleem (NA-63 Rawalpindi-VII)Deputy Chairperson
Syed Zahid Shah (NA-250 Karachi West-III)Secretary
Abdur Rahman (NA-51 Area-XII)Joint Secretary
   
Overseas Pakistanis & Human Resource DevelopmentNurul Jannat Khan (Overseas Pakistanis)Chairperson
Muhammad Ubaid ur Rehman (Overseas Pakistanis)Deputy Chairperson
Sameeha Ali Khan (Overseas Pakistanis)Secretary
Zarrar A. Rahman (NA-128 Lahore-VI)Joint Secretary
   
Human RightsJavaria Yaqub (NA-109 Faisalabad-IX)Chairperson
Fakhar ul Zaman (NA-165 Vehari-IV)Deputy Chairperson
Hina Sodhar (NA-203 kamber Shahdadkot-II)Secretary
Maria Yasir (NA-208 Khairpur-I)Joint Secretary
   
Science & TechnologyDara Janwari (NA-223 Matiari)Chairperson
Ashfaque (NA-232 Thatta)Deputy Chairperson
Amir Hussain (NA-159 Multan-VI)Secretary
Irfan Ullah Safi (NA-42 Tribal Area-III)Joint Secretary
   
Poverty Alleviation and Social Safety DivisionFatima Sumaiya Ahmed (NA-243 Karachi East-II)Chairperson
Muhammad Hussain Amin (NA-23 Charsadda-I)Deputy Chairperson
Sajawal Raza (NA-68 Gujrat-I)Secretary
Karim Jawed Alwani (Overseas Pakistanis)Joint Secretary
   
National Health Services, Regulations and CoordinationMashra Arshad (NA-246 Karachi South-I)Chairperson
Umm e Barirah (NA-124 Lahore-II)Deputy Chairperson
Jawad Raza (NA-187 Layyah-I)Secretary
Chaudhary Usman Arif (NA-129 Lahore-VII)Joint Secretary